Accept the Terms and Conditions to continue using the Website.
Aktualna, interdyscyplinarna synteza poświęcona polskiemu samorządowi terytorialnemu i wspólnotom lokalnym zawierająca teorię, prawo i praktykę tej dziedziny!
Autor prezentuje historię tworzenia się polskiego samorządu, jego umocowania ustrojowe i prawne, charakteryzuje zasady funkcjonowania oraz obszary kompetencji, ukazując je w szerszym kontekście rozwiązań w innych krajach Unii Europejskiej. Omawia również polityczny oraz społeczno-gospodarczy rozwój wspólnot lokalnych, skupiając się na instytucjach i normach, które je konstytuują, a także na ludziach i zjawiskach, które tworzą empiryczny obraz Polski lokalnej.
W pracy wykorzystano liczne źródła: akty normatywne, stenogramy, protokoły, dane statystyczne, artykuły prasowe, strony internetowe, a także dokumenty, wspomnienia i relacje, w tym również dotąd niepublikowane.Książkę wzbogacają przykłady z praktyki, ilustracje, mapy, zdjęcia, wykresy i tabele oraz wszechstronna bibliografia.
Książkę polecamy studentom politologii, nauk społecznych, prawa i administracji.
Mam nadzieję, że niniejsza książka stanie się podstawową lekturą dla studentów oraz doktorantów zainteresowanych tematyką samorządu terytorialnego i wspólnot lokalnych, zwłaszcza w kontekście prac pisanych na koniec studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Środowisko akademickie jest głównym adresatem mojej pracy. Ale starałem się też, poprzez formę, grafikę i język, aby zainteresowała ona również samorządowców oraz innych aktywnych przedstawicieli wspólnot lokalnych. To ich działalność, zawodowa i społeczna, umożliwia powstanie tej książki.
(Fragment Wstępu)