Accept the Terms and Conditions to continue using the Website.
Celem pracy jest ekonomiczne ujęcie zagadnień funkcjonowania miast polskich na przełomie XX i XXI wieku, z uwzględnieniem istniejących trendów i kierunków zmian w przebiegu i cechach światowej urbanizacji.
Ekonomika miasta i zarządzanie rozwojem miejskim oraz dziedziny pokrewne w swych dociekaniach operują dużą ilością terminów, których powszechne rozumienie wydaje się oczywiste, często jednak dla wielu osób trudne jest do precyzyjnego zdefiniowania. Dlatego niezbędna jest podjęta w pracy próba uporządkowania fachowej terminologii i wyjaśnienia pojęć, inspirowana w części zajęciami o charakterze dydaktycznym oraz badaniami naukowymi prowadzonymi wśród pracowników lokalnych samorządów terytorialnych.
Dyskusje nad kierunkami rozwoju miast polskich, podejmowane przede wszystkim przez przedstawicieli lokalnych samorządów, są także powodem do podjęcia badań nad zagadnieniami opisującymi prawidłowości rządzące miastami. Ich specyfika wymaga bowiem szczególnych działań ze strony większości ich użytkowników, ale jednocześnie daje szanse na uzyskanie unikalnych i cennych korzyści miejskich. Wskazanie pól analizy i niektórych obszarów refleksji dla zarządzających miastami również należy do rezultatów, których uzyskanie było jednym z przyczyn napisania tej pracy.