Treść książki

Przejdź do opcji czytnikaPrzejdź do nawigacjiPrzejdź do informacjiPrzejdź do stopki
3
www.pzwl.pl
nr5/2013vMagazynpielęgniarkiipołożnej
wydarzenia
9
DoudziałuwVIKonferencjiNaukowo-
-Szkoleniowej„NOMED2013”zapraszaZespół
PielęgniarstwaChirurgicznegoiTransplantacyjnego
PTPprzyZarządzieOddziałuwKatowicachoraz
OddziałChirurgiiOgólnej,NaczyniowejiTransplan-
tacyjnejSamodzielnegoPublicznegoSzpitala
Klinicznegoim.A.MielęckiegoŚląskiego
UniwersytetuMedycznegowKatowicach.
Konferencjaodbędziesię4października2013r.
Uczestnictwojestbezpłatne.
Informacje:IwonaWoźniak,tel.:322591521lub
kom.603111952inawww.spskm.katowice.pl
9
IOgólnopolskiKongresStarzeniasię
odbędziesię14-15czerwca2013r.wSopocie.
Organizatorzy:SzpitalUniwersyteckiwKrakowie,
OddziałKlinicznyKlinikiChoróbWewnętrznych,
wydawnictwoTermedia.Aktualnyprogramznajduje
sięnastroniekongresu:www.termedia.pl
Informacjeszczegółowe:tel./faks616562200
9
Konferencja„Ginekologiaipołożnictwo
-nowetrendy”odbędziesię7-8czerwca2013r.
wPoznaniu.Organizatorzy:KatedraiZakładEdukacji
Medycznej,KatedraiKlinikaZdrowiaMatkiiDziecka
UM,KlinikaGinekologiiOperacyjnejUMim.Karola
MarcinkowskiegowPoznaniu,OddziałWielkopolski
PolskiegoTowarzystwaGinekologicznego,
wydawnictwoTermedia.
Informacje:tel./faks616562200,www.termedia.pl
9
„Zadaniapielęgniarkiipołożnejwterapii
cukrzycy”tokonferencjaorganizowanaprzez
WydawnictwoLekarskiePZWL.Odbędziesię14
września2013r.wWarszawie.Celkonferencji:
Praktycznaprezentacjazagadnieńzdziedziny
diabetologii;Omówienienajważniejszychproblemów,
zjakimispotykająsiępielęgniarkiwswojej
codziennejpracyzpacjentamizcukrzycą;
Omówienienajnowszychrozwiązańpielęgnacyjno-
opiekuńczychstosowanychwopiecediabetologicznej
wPolsce;Przedstawieniezasadisposobów
skutecznejkomunikacjizpacjentemijegorodziną,
którejcelemjestprzekonaniegodozmianystylu
życiazchwiląrozpoznaniacukrzycy(przykłady);
Ukazaniewpływupielęgniarkinajakośćżycia
pacjentazzespołemstopycukrzycowej.
Informacje:www.pzwlkonferencje.pl,
tel.226954494
9
WimieniuWydawnictwaLekarskiegoPZWL
orazPolskiegoTowarzystwaPołożnych
zapraszamynaIIIOgólnopolskiKongres
Położnych,któryodbędziesię7-8czerwca2013r.
wWarszawie.DouczestnictwawKongresie
zapraszamywszystkiepołożne,awszczególności
pracującenassaliporodowej,naoddziałach
położniczych,położniczo-noworodkowych,
neonatologicznych,pracującewlecznictwie
ambulatoryjnymipodstawowejopiecezdrowotnej,
posiadająceswojeprywatnepraktykiorazpołożne
prowadzącezajęciawszkołachrodzenia.
Informacjeszczegółowe:wwwpzwlkonferencje.pl
SzanowniPaństwo,
mającnawzględzieudziałPaństwawkształtowaniunowoczesnejedukacjimedycznej,chcielibyśmy
przekazaćzapośrednictwem„MagazynuPielęgniarkiiPołożnej”ważnąinformacjęonowatorskimrozwiązaniu/
projekciezmieniającymistotniestandarddzisiejszejpracy.Topierwszytakzaawansowanytechnologicznie
projekt,azarazembardzoprostywużyciu.
AdresatemprojektuPielęgniarkiiPołożne,którewzakresieswoichkompetencjimająprofesjonalną
edukacjęzdrowotnąskierowanądopacjentówiichśrodowisk.Projektadresowanyjestrównieżdofirm
wspierającychśrodowiskomedycznewedukacji.Obszaryterapeutyczneobjęteprojektemw2013rokuto:
pediatria,neonatologia,diabetologia,ginekologia,dermatologia.
Projektotrzymałpozytywnerekomendacje:NaczelnejRadyPielęgniarekiPołożnych,Polskiego
StowarzyszeniaPielęgniarekPediatrycznychorazPolskiejFederacjiEdukacjiwDiabetologii.
1.Innowacyjnośćprojektupoleganawykorzystaniuserwisuinternetowegojakomagazynu.Pielęgniarka
ipołożnapozalogowaniusiębędziemiaładostępdooferowanychnarynkumateriałówedukacyjnych,pomocy
szkoleniowych,wyrobówmedycznychczypróbekproduktów,orazmożliwośćzamawianiaichcałkowicie
bezpłatnie.
2.SztucznaInteligencja/BOOTwyposażonywwiedzęmedycznązróżnychzakresówmedycynyspełniafunkcję
24hwsparciapielęgniarkii/lubpołożnejwedukacji,aktywniezachęcaużytkownikówdozapoznaniasię
znowościamizeświatamedycyny,oferującwprostyiszybkisposóbdostępdoniej.Budujezaangażowanie
środowiskapielęgniarekipołożnychwewłasnyrozwój.Utrwalawiedzęzdobytąnaszkoleniachikonfe-
rencjach.StartplanowanynaQ12013-całkowiciebezpłatnie.
3.Platformae-learning-umożliwiającakorzystaniezofertyszkoleniowejzcertyfikacją.Startplanowanyna
Q12013-całkowiciebezpłatnie.
Instrukcjarejestracjiilogowania:
1.Wejdźnaadresstronywww.edukacjapacjenta.plinaciśnijnapis:„jeślinieposiadaszloginuihasłazarejestrujsię”
2.Wypełnijformularzrejestracyjny
3.OtrzymaszmaillubSMSzloginemihasłem
4.Zalogujsięikorzystajzserwisubezograniczeńibezpłatnie
NaczelnaRadaPielęgniarekiPołożnychorazZespółSerwisuedukacjapacjenta.pl
11-13kwietnia2013r.odbyłosię98.WalneZgromadzenieEuropejskiejFederacjiStowarzyszeń
Pielęgniarek,wktórymuczestniczyłoponad50uczestnikówz20krajówEuropy.
Podczasposiedzeniadzielonosiępoglądaminatematkluczowychkwestiipolitycznych,takichjak:ostatnie
zmianywnowelizacjidyrektywyowzajemnymuznawaniukwalifikacjizawodowych(dyrektywa2005/36/
WE);ustawicznyrozwójzawodowy(CPD);studiapomostowektórezostanąuruchomionedlaRumunii;Rada
UmiejętnościUEdlaopiekipielęgniarskiejiopiekispołecznej.DziękibardzodobrejwspółpracyczłonkówEFN
pielęgniarkizRumuniiuczestniczyływprojekcierealizowanymprzezHiszpańskąRadęPielęgniarek.
Wczasieostatnich2latskorzystałyonezmożliwościnabyciakwalifikacjidonauczaniapielęgniareknapozio-
mielicencjata,copomożewewdrożeniustudiówpomostowychwtymkraju.
Uczestnicyposiedzeniadyskutowalint.nowegoplanupracyEFNnalata2014-2020.Omówionotakże
zaangażowanieEFNwprojektyUEwceluwspólnegodziałaniapielęgniarekwEuropiewsprawiejakości
ibezpieczeństwazdrowotnegowUE,przewidywanychwspólnychdziałańdotyczącychplanowaniazatrudnienia
i„SmartCare”,atakżeprojektu„TematicNetwork”,któregocelembędzieopracowanieprzewodników
wzakresieopiekipielęgniarskiejnadprzewleklechorymi.
PosiedzenieEFNtotakżedobraokazjadlaczłonkówEFN,bypodzielićsięswoimidoświadczeniami
wzakresierozwijaniapielęgniarstwawkraju,m.in.napoziomiezaawansowanejpraktyki(APN)zprawem
dodiagnozowania(więcej:www.ptp.na1.pl),wypisywaniapielęgniarskiche-receptidziałańwzakresiee-zdrowia.
PodjętotakżedecyzjęopowołaniuEuropejskiejFundacjiBadańNaukowychwPielęgniarstwie,którazastąpiła
Eur
opejskąGrupęPielęgniarekBadaczy(WENR)funkcjonującąprzyWHOdo2011r.www.ptp.na1.pl.EFNpowierzy-
ło
przygotowanie4.SzczytuBezpieczeństwaBiologicznego„BiosafetySummit”PolskiemuTowarzystwuPielęgniar-
skiemuiHiszpańskiejRadziePielęgniareknaprzełomiepaździernikailistopada2013r.wWarszawie.Następne
WalneZgromadzenieEFNodbędziesięwByłejJugosłowiańskiejRepubliceMacedonii26i27września2013r.
DorotaKilańska
CzłonekZarząduEFN,PTP
,ZarządGłówny,
ZakładPielęgniarstwaSpołecznegoiZarządzaniawPielęgniarstwieUMwŁodzi
ProjektwspółfinansowanyześrodkówEuropejskiegoFunduszuRozwojuRegionalnegowramachProgramuOperacyjnegoInnowacyjnaGospodarka
98.WalneZgromadzenieEFN
9
9