Treść książki

Przejdź do opcji czytnikaPrzejdź do nawigacjiPrzejdź do informacjiPrzejdź do stopki
BHPwfrmieobowiązkipracodawców
1.Służbabhp
Przepisyustawy-Kodekspracy(dalej:k.p.)zobowiązująpracodawcędopowoływa-
niakomórek,którychzadaniemjestegzekwowaniewypełnianiawzakładziepracy
wszelkichnakazówbhp.Takąpomocnicząkomórkąjestsłużbabhppełniącafunkcje
doradczeikontrolnewzakresiebhp(art.23711k.p.).Kwestiezwiązanezfunkcjono-
waniemsłużbybhpregulujeteżrozporządzenieRadyMinistrówz2września1997r.
wsprawiesłużbybezpieczeństwaihigienypracy(dalej:rozporządzeniewsprawie
służbybhp).
Każdypracodawcazatrudniającywięcejniż100pracownikówtworzysłużbębhp,peł-
niącąfunkcjedoradczeikontrolnewzakresiebhp,apracodawcazatrudniającydo
100pracownikówpowierzawykonywaniezadańtakiejsłużbypracownikowizatrud-
nionemuprzyinnejpracy.Pracodawca,któryukończyłszkolenieniezbędnedowyko-
nywaniazadańsłużbybhp,możejesamwykonywać,jeżelizatrudniado:
.10pracownikówalbo
.50pracownikówijestzakwalifikowanydogrupydziałalności,dlaktórejustalono
niewyższąniżtrzeciakategorięryzykawrozumieniuprzepisówoubezpieczeniu
społecznymztytułuwypadkówprzypracyichoróbzawodowych.
Wmałychzakładachpracypracodawcamożewyznaczyćdopełnieniazadańsłużby
bhppracownikazatrudnionegoprzyinnejpracy,dlaktóregozadaniatebędądodatko-
wymiczynnościami,wykonywanymiobokjegozwykłejpracy.
Przykład1
Jedenzpracownikówmauprawnieniakoniecznedowykonywaniazadańsłużby
bhp.Niemożnajednakdodaćmuwramachwykonywanejprzezniegopracyzadań
bhp,gdyżmogłobytosugerowaćpracęwgodzinachnadliczbowych.Pracodawca
możewtejsytuacjizawrzećzpracownikiemdodatkowąumowęopracę.Pracodaw-
camożebowiempowierzyćzadaniasłużbybhppracownikowizatrudnionemuprzy
innejpracy,coniewykluczazawarciazjużzatrudnionympracownikiemprzycałko-
wicieinnejrodzajowopracydodatkowejumowyopracęwczęściwymiaruczasu
pracy.
Wprzypadkubrakukompetentnychpracownikówmożnapowierzyćwykonywanie
zadańsłużbybhpspecjalistomspozazakładupracy.Pracowniksłużbybhporazpra-
cownikzatrudnionyprzyinnejpracy,któremupowierzonowykonywaniezadańtej
służby,atakżespecjalistaspozazakładupracypowinnispełniaćwymaganiakwalifi-
kacyjneniezbędnedowykonywaniatychzadańorazukończyćszkoleniewdziedzinie
bhpdlapracownikówsłużby.
Pracowniksłużbybhporazpracownikzatrudnionyprzyinnejpracy,któremupowie-
rzonowykonywaniezadańtejsłużby,niemogąponosićjakichkolwiekniekorzystnych
dlanichnastępstwzpowoduwykonywaniazadańiuprawnieńsłużbybhp.
GłównyInspektoratPracy(GIP)wpiśmiez9sierpnia2007r.(GNP/426/4560-
-402/07/PE)wskazał,że:
6