Treść książki

Przejdź do opcji czytnikaPrzejdź do nawigacjiPrzejdź do informacjiPrzejdź do stopki
apracodawcaniemożeuzależniaćzatrudnieniastażystyodwniesienia
przezniegojakichkolwiekopłat.
Wuzasadnieniudowprowadzeniategorodzajuumowypodkreślono,
żecelemjejwdrożeniajestzachęceniepracodawcówdozatrudniania
takichosób,którebezstażuniemogąuzyskaćuprawnieńzawodowych
(dotyczytonp.lekarzy,architektóworazzawodówprawniczych).
Podkreślasiętakże,żewdzisiejszymstanieprawnymstażyści
napotykająnapoważnetrudnościwznalezieniupracodawcygotowego
dozatrudnieniaichwceluodbyciastażuzawodowego,wobecczego
masowopracująbezwynagrodzenia,cojestsprzecznezprawem
pracy.
2.4.Stażnauczycielski
Kolejnymprzykłademwystępowaniastażuwprzepisach
ustawowychjestKartaNauczyciela20.Równieżwtymprzypadkustaż
jestczynnikiemwpływającymnazdobyciedoświadczenia
zawodowegoorazdeterminującymmożliwośćawansu.Cowięcej,
toodniegowgłównymstopniuzależy„podstawaicharakter”
zatrudnienianauczycieli.Długośćpracywcharakterzenauczycielajest
wyznacznikiemzakresujegorozwojuzawodowegoibezpośrednio
wpływanajegowynagrodzenie.Wart.9aKartaNauczyciela
wymieniadrogęawansunauczycieli,którąrozpoczynasięodpełnienia
funkcjinauczycielastażysty.
Nauczycielemstażystą,zgodniezustępem2tegoartykułu,stajesię
osobanieposiadającastopniaawansuzawodowegozdniem
zatrudnieniawszkole.Odtejgeneralnejzasadyustawaprzewiduje
wyjątki,którepokrótcezostanąprzedstawione.Przykładowo
nauczycieleakademiccylegitymującysięconajmniej3-letnimokresem
pracywszkolewyższejlubosobyposiadająceconajmniej5-letni
okrespracyiznaczącydorobekzawodowyuzyskujązdniem
nawiązaniastosunkupracywszkolestopieńnauczyciela
kontraktowego(ichdrogaawansujestzatemskróconaopoziom
nauczycielastażysty).Wróćmyjednakdowymagaństawianych
nauczycielowistażyście.Warunkiemkoniecznymjegozatrudnienia
itymsamymrozpoczęciastażunauczycielskiegojestposiadanie
odpowiednichkwalifikacjidopracywcharakterzenauczyciela
nadanymstanowisku.Spełnienietegowymoguumożliwiazatrudnienie
napodstawieumowyopracęnaczasokreślony,tj.rokszkolnywcelu
odbyciastażu.Wczasietegorokunauczycielstażystamaobowiązek