Treść książki

Przejdź do opcji czytnikaPrzejdź do nawigacjiPrzejdź do informacjiPrzejdź do stopki
3.Największewyzwania
15
Wczasiepandemiizanajwiększewyzwaniazwiązanezwdrożeniemiorga-
nizacjąpracyzdalnejuznawanokwestietechniczne,informatyczne;dopiero
późniejzaczętozwracaćuwagęnasprawyzwiązanezorganizacjąizarzą-
dzaniemprocesemrealizacjipracywtejformule.Itaproblematyka,moim
zdaniem,makluczoweznaczeniedziśiwprzyszłości.Niekiedyuważasię,że
niemaróżnicymiędzykierowaniemludźminaodległośćakierowaniemnimi
wsiedzibieprzedsiębiorstwa.Przyjmujesię,żeprzełożonydokładnieokreśla
oczekiwaniawstosunkudopracowników,śledziichpostępywpracy,wyko-
nujewszelkiepodstawowezadaniamenadżerówniezależnieodtego,gdzie
pracująjegopodwładni.Niestety,jesttozałożeniewybitnieteoretyczne.Pra-
cownicy,niezależnieodprofesjiirangistanowiska,nauczeniiprzyzwycza-
jenidofaktu,żewbiurzełatwiejjestwykonywaćswojesłużboweobowiązki
niżwdomu.Wieluludziomwdomuczaspłynieinaczej,kwestiaplanowania
isamodyscyplinynabierawięcpierwszorzędnegoznaczenia.Intensywność
pracyjestniejednorodna.Pracującwdomu,możnaoczywiściestworzyćsobie
systemprzerw/odpoczynku,alepowinienonbyćbardzoograniczonyiściśle
przestrzegany.Wprzeciwnymraziemogąsiępojawićtrudnościzdotrzyma-
niemterminówzakończeniaposzczególnychzadań.
Wydajesię,żenajistotniejszymaspektemzarządzaniapracązdalnąjest
zapewnieniestałejiodczuwalnejpomocypracownikowiwrozwiązywaniu
trudnościiunikaniuoraznaprawianiubłędów.Trudnościteobejmująnie
tylkoproblemyzwiązanezposzczególnymizadaniami,lecztakżekwestie
relacjipracownikorganizacja,jakrównieżrelacjizinnymipracownikami.
Elementyzwiększonegowsparciamogąbyćstosowanewodniesieniudo
nowychpracowników,powinnioniteżczęściejiwsposóbbardziejzróż-
nicowanykontaktowaćsięzpracodawcą.Takipracownikpowinienzostać
poinformowany,czegosięodniegooczekuje,atakżewjakisposóbwyniki
jegopracyzostanąocenione.
Mówiącooceniepracyipracowników,wartowspomniećokwestii
bieżącego,stałegonadzoruosóbpracującychzdalnie.Dostępneliczne
produktyinformatycznegonadzoruwspierającezarządzaniepracownikami
nastanowiskachwfirmie,jakipozajejsiedzibą.Danegromadzoneprzez
systemdostarczająstałych,obiektywnychinformacjidotyczącychsposobu
pracyzatrudnionychwtejformule,ichwydajnościorazzaangażowania.Co
pracodawcykontrolują,jeślichodziopracownikówwykonującychzdalnie
obowiązkizawodowe?NajczęściejwedługraportufirmyExpressVPN
sprawdzająhistorięprzeglądanychstronWWW
,czaspoświęconyna
czynność,używaneaplikacje,zawartośćekranuwczasierzeczywistym,
aktywnegodzinypracy.Stosująteżokresoweprzechwytywanieekranu,